Jak dbać o kij hokejowy - część 3


4 minuty czytania

Nie zniszcz swojego nowego sprzętu hokejowego przez niewłaściwe obchodzenie się z nim. Przesyłamy Ci porady i wskazówki, jak dbać o sprzęt hokejowy, aby służył jak najdłużej, ku zadowoleniu Ciebie i Twojej rodziny.

Seria dla miłośników hokeja trwa. Doradziliśmy Ci, jak dbać o łyżwy zaraz po zakupie i jak przedłużyć ich żywotność przy regularnym użytkowaniu. Nadszedł również czas, aby zagłębić się w tajniki pielęgnacji o kij hokejowy.

W kolejnej części odcinka dowiesz się , jak dbać o rękawice hokejowe.

Zapoznamy cię z różnymi rodzajami owijania łopatki i górnej części kija. Na koniec serii powiemy ci, czym jest uchwyt i jak go wykonać. Jeśli jeszcze nie wybrałeś kija hokejowego, możemy Ci doradzić w naszym pokoju porad.

Dobrze go przytnij

Po zakupie kija hokejowego, musisz dostosować jego długość do swojego wzrostu. Najprostszym krokiem jest po prostu przycięcie kija. Od czasów Jozefa Golonky złotą zasadą jest, że kij powinien sięgać do nosa, gdy jesteś boso.

Napastnicy lubią jednak skrócic swój kij, aby lepiej kiwać i manewrować krążkiem w rogu przy bandzie. Obrońcy z kolei wolą dłuższe kije, aby sięgnąć nimi dalej. Ale nigdy nie popadaj w skrajności, w których przycinasz kij o dziesiątki centymetrów. Koniec kija powinien znajdować się nie dalej niż 2-3 cm od nosa.

Rodzaje taśm

Dostosowałeś kij dokładnie do swojego wzrostu i nadszedł czas, aby owinąć kij. Zarówno łopatki, jak i końcówki kija hokejowego można owijać na kilka sposobów. W przypadku owijania łopatki najczęściej stosuje się od Czubka aż do końca łopatki. Oklej taśmą końcówkę kija hokejowego, a następnie całą łopatkę.

Dzięki takiemu owijaniu uzyskuje się tarcie na całej powierzchni łopatki, a krążek nie ześlizguje się. Po owinięciu łopata jest jednak cięższa. Jeśli chcesz mieć lżejszą łopatę, nakładaj taśmę wzdłuż łopatki. Spełnia tę samą funkcję podczas tarcia, ale ma mniej taśmy, łopatka jest lżejsza i lepiej ślizga się po lodzie.

Owijanie kija hokejowego

Dwa rodzaje owijki są najbardziej powszechne dla górnego końca kija. Owijka może być jednowarstwowa lub wielowarstwowa. Jeśli owijka ma tylko jedną warstwę, wystarczy owinąć ją wokół górnej części kija. Uzyskujesz tarcie, którego potrzebujesz, taśma nie zmienia kształtu kija i nie zwiększa jego wagi. Nie ochroni ona jednak dłoni przed ostrymi krawędziami, które można poczuć nie tylko na ręce, ale także na wewnętrznej stronie rękawic.

Wielowarstwowa owijka zmienia kształt kija i zwiększa jego wagę. Nagrodą będzie jednak lepsza ochrona dłoni, a kij będzie rzadziej wypadał. Kij hokejowy owija się wokół górnej części kija, aby uzyskać pożądany kształt. Nie ma reguły na prawidłowy kształt, ponieważ każdemu pasuje coś innego. Następnie przykryj górną część kija jedną warstwą, tak jak w poprzednim przypadku.

Czym jest grip i jak go wykonać?

Końcówka kija hokejowegoc

Prawdopodobnie zauważyłeś już napis grip na swoim kiju hokejowym. Słowo to oznacza, że kij hokejowy ma dodatkową warstwę gumopodobnej substancji, która zwiększa tarcie. Kij lepiej trzyma się w dłoni i nie wyślizguje się, nawet gdy jest mokry. Jeśli go nie masz, ale chciałbyś mieć, istnieją dwa sposoby na wykonanie gripu w domu.

  • Owiń taśmę lepką częścią do góry wokół wąskiego przedmiotu. Zalecamy użycie na przykład butelki lub przedłużki kija hokejowego. Następnie przesuń przedmiot po kiju. Klej pozostaje na miejscu i imituje brakujący grip. Uważaj, aby nie użyć dużej warstwy kleju, w przeciwnym razie nie będziesz w stanie odkleić rękawicy od kija.
  • Owiń taśmę wokół kija w obszarze, gdzie trzymasz niżej położona ręka. Paski powinien być oddalone od siebie o kilka cm, jak pokazano na rysunku. Ta metoda nie polega na przyklejaniu ręki do kija, ale na podnoszeniu jego ciężaru.