Nie zniszcz swojego nowego sprzętu hokejowego przez niewłaściwe obchodzenie się z nim. Przesyłamy Ci porady i wskazówki, jak dbać o sprzęt hokejowy, aby służył jak najdłużej, ku zadowoleniu Ciebie i Twojej rodziny.
W ostatniej części rozpoczęliśmy serię dla miłośników hokeja ze wskazówkami, jak dbać o łyżwy zaraz po zakupie. Pominęliśmy jednak najważniejszą część łyżew - ostrza. W kontynuacji naszej serii porad dla zapalonych amatorów, przedstawimy ci kołyskę i profil ostrza. Przekonasz się, że upadki nie zawsze są Twoją winą. Na koniec podpowiemy, jak prawidłowo dbać o ostrza hokejowe.
W kolejnych odcinkach serii dowiesz się jak owinąć kij hokejowy i dostosować jego rozmiar lub jak dbać o rękawice hokejowe..
Jeśli jesteś bardziej zainteresowany wyborem całej łyżwy niż ostrza, przygotowaliśmy stronę z poradami, które pomogą Ci wybrać odpowiednie łyżwy hokejowe.
Każde ostrze ma dwie ostre krawędzie, ale głębokość między nimi ma ogromny wpływ na jazdę na łyżwach. Im głębszy rowek, tym głębiej zagłębia się ostrze, a każde odepchnięcie kosztuje więcej siły. Uzyskujesz jednak większą stabilność przy większym wydatku energetycznym.
Z drugiej strony, płytszy rowek pomoże zwiększyć prędkość kosztem stabilności. Będziesz mniej zmęczony, ponieważ nie będziesz wkładał tyle siły w odepchnięcia. Płytki rowek jest wybierają napastnicy, a głęboki obrońcy. Nie jest to jednak sztywna reguła, więc wybierz głębokość rowka, która pasuje do Twojej gry i umiejętności.
Profil ostrza wpływa na to, która część ostrza dotyka lodu w danym momencie. Profil noża może wspierać lub odwracać efekt głębokości rowka. Jak widać na zdjęciu, każda część noża wspiera inną cechę.
Zwiększ część odpowiedzialną za stabilność, a będziesz bardziej stabilny, zwiększ sekcję prędkości, a będziesz szybszy i tak dalej. Wybór odpowiedniego profilu ostrza do łyżew jest jak wybór opon w formule 1. Zawodnicy wybierają je zgodnie z charakterystyką toru. Wybierz więc profil ostrza, który najlepiej pasuje do Twojego stylu gry i jazdy.
Niektóre upadki są związane ze ściętą krawędzią noża. W prawej części zdjęcia widać, że taka krawędź nie zapada się w lodzie, co na przykład skutkuje nieuniknionym upadkiem podczas przekładanki. Zadartą krawędź łatwo odkryjesz, jeśli przejedziesz paznokciem na zewnątrz po nożu.
Musisz jednak rozróżnić kiedy krawędź jest zadarta, a kiedy całkowicie jej brakuje. Zadartą krawędź można samodzielnie naprawić za pomocą kamienia szlifierskiego. Wystarczy przyłożyć je równolegle do kamienia i wyrównać wypustki ostrza.
Jeśli brakuje krawędzi i nie można ich wyrównać za pomocą kamienia, należy naostrzyć łyżwy hokejowe , aby odtworzyć krawędź.