Padel to dynamicznie rozwijający się sport rakietowy, który na pierwszy rzut oka łączy w sobie elementy tenisa i squasha. Poznaj zasady gry w padla i odkryj różnice dzielące go od tenisa.

Meksykanin Enrique Corcuera jako pierwszy w 1960 roku zbudował kort do padla, odkrywając w ten sposób ten wspaniały sport. Zbudował mniejszy kort tenisowy, ale irytowało go, że piłki lecą do sąsiadów, więc otoczył kort ścianami. Rakiety tenisowe generowały zbyt dużą moc, więc wraz z kolegami stworzył krótsze drewniane rakiety. Następnie sport ten dotarł do Hiszpanii, gdzie dalej się rozwijał aż do dzisiejszej popularności. Obecnie obserwujemy wielki boom na padel w całej Europie.

Korty do padla są podobne do kortów tenisowych, z tą różnicą, że są otoczone ścianami

Czym więc jest padel?

Padel to ekscytujący sport rakietowy, który łączy w sobie najlepsze cechy squasha i tenisa. To sport, w którym można znaleźć zarówno zabawę, jak i nawiązać kontakty towarzyskie. Mogą w niego grać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Nawet zupełnie nowicjusze będą mogli od razu grać i cieszyć się grą w padla, dlatego jest tak wyjątkowy.

Kort do padla jest bardzo podobny do kortu tenisowego, ponieważ ma siatkę pośrodku. Podobnie jak w tenisie, gracze muszą zagrywać piłkę rakietą na drugą połowę przeciwnika. Kort do padla otoczony jest ścianami wykonanymi ze szkła i siatki, które są częścią gry. Ściany są częścią gry, a gracze mogą grać piłką, która odbija się od szkła lub siatki, aby utrzymać ją w grze. Gra się zazwyczaj w czterech graczy.

Różnice między tenisem a padlem

Jak już wspomnieliśmy, padel jest bardzo podobny do tenisa. Gdy tylko zobaczysz pierwszy mecz padla, od razu zauważysz podobieństwo do tenisa. Niemniej jednak istnieje wiele różnic, które pokażemy.

• Rozmiar kortu: Kort do padla jest mniejszy niż kort tenisowy. Nie mają takich samych linii.
  • Ograniczenie kortu szkłem i siatką: Ściany są częścią gry.
  • Rakiety do padla: Są krótsze i nie mają naciągu.
  • Piłki do padla: Są mniejsze, nawet jeśli na takie nie wyglądają, i mają mniejsze ciśnienie.
  • Serwowanie: Serwuje się trzymając rakietę poniżej pasa, a nie nad głową, jak w tenisie.
  • Taktyka i technika: W padlu szybkość uderzeń nie jest tak istotna jak w tenisie.

Reguły gry w padla

Liczenie punktów

Liczenie jest bardzo podobne do tego w tenisie. Jeśli więc masz doświadczenie z tenisem, będziesz musiał jedynie nauczyć się drobnych niuansów, nic nie powinno Cię zaskoczyć.

• Zdobywanie punktów: Punkt w padlu zdobywasz, jeśli piłka dwukrotnie dotknie ziemi. Jeśli zawodnik trafi piłką w siatkę. Jeżeli zawodnik zagra piłką bezpośrednio poza boisko lub bezpośrednio w ścianę bez odbicia od podłoża.
  • Ilość setów Podobnie jak w tenisie, gra się do dwóch wygranych setów. Maksymalnie w meczu mogą zostać rozegrane trzy sety. Wygrywa para, która jako pierwsza wygra dwa sety.
  • Wygranie seta: Para, która jako pierwsza wygra 6 gemów (przy stanie 5:5 mecz toczy się do 7 gemów) wygrywa seta.
  • Tiebreak: Jeżeli wynik w secie wynosi 6:6, rozgrywany jest tzw. tiebreak do 7 punktów (przy stanie 5:5 rozgrywany jest do różnicy dwóch punktów).
  • Liczenie punktów w gemie: W gemie punkty liczone są w sam sposób jak w tenisie: 15, 30, 40, gem. Przy stanie 40:40 rozgrywana jest tzw. złota piłka (para odbierająca wybiera stronę, na którą serwuje przeciwnik).
  • Zamiana stron: Pary zmieniają strony przy nieparzystych liczbie gemów (1., 3., 5., 7. itd.).
  • Liczba serwisów: Serwujący ma 2 podania.

Zasady gry

• Serwowanie: Serwuje się od dołu, w poprzek na połowę przeciwnika. Serwujący musi pozwolić piłce raz odbić się za linią serwisową i zagrać ją poniżej poziomu pasa.
  • Ściany podczas serwowania: Jeśli piłka uderzy prosto lub po odbiciu w siatkę, jest to błąd serwisowy. Jeśli jednak piłkapo odbiciu uderzy w szybę, gra toczy się dalej.
  • Przyjęcie podania: Odbierający zagrywa piłkę po odbiciu od podłoża, a nie z woleja. W czasie gry gracz już może uderzać z woleja.
  • Ściany w grze: Podczas gry gracz może zagrać piłkę nawet po odbiciu od siatki lub szkła, jeśli najpierw uderzy ona o ziemię. Bezpośrednie uderzenie w siatkę lub szybę jest błędem.
  • Gra z wykorzystaniem ścian na własnej połowie: Zawodnik może zagrać piłką prosto w szybę na własnej połowie i tym samym przenieść ją na połowę przeciwnika. Piłka odbitaoo siatki na własnej połowie jest błędem.
  • Uderzenia spoza klatki: Zawodnik może opuścić kort i oddać uderzenie spoza klatki. Taka sytuacja ma miejsce , gdy piłka odbije się od tylnej szyby i przeleci nad bocznymi ściankami. Gracz może wybiec i zagrać piłką, zanim wyląduje ona po raz drugi.

Jeśli zainteresowałeś się padlem i chcesz spróbować swoich sił, pomożemy Ci wybrać sprzęt do padla, od rakietek, przez piłki, po buty. Wystarczy zajrzeć do naszej sekcji porad na temat padla.