Bauer Prosharp Advantedge - rewolucja w ostrzeniu
Odkryj rewolucyjną ostrzałkę Prosharp Advantedge. Koniec z czekaniem w sklepie. Teraz możesz wygodnie ostrzyć ostrza hokejowe w domu lub w dowolnym innym miejscu.
Przygotuj się na precyzyjne, szybkie i niezwykle stabilne uderzenia. Pure Strike nie są dla każdego, ale jeżeli będą ci pasować, czekają na ciebie niezapomniane doświadczenia tenisowe.
Po prawie 4,5 roku oczekiwania w końcu doczekaliśmy się czwartej generacji najnowocześniejszych rakiet Babolat z serii Pure Strike, które są ukierunkowane na kontrolę i siłę uderzenia. Wyjątkowa precyzja ponownie idzie w parze z doskonalą kontrolą i ogromnym przyspieszeniem główki rakiety. W tej podwójnej recenzji przyjrzymy się popularnym modelom dla zaawansowanych i turniejowych graczy. Konkretnie chodzi o wersję Babolat Pure Strike 100 2024 i model turniejowy Babolat Pure Strike 98 16×19 2024. Czy warto było tak długo czekać?
Kiedy wziąłem rakiety do ręki, przez moje ciało natychmiast przeszła fala ekscytacji, podobnie jak we wrześniu 2019 roku, kiedy testowałem trzecią generację tych rakiet. Piękne perłowe białe ramy z pomarańczowymi paskami i „Kodem Leonarda da Vinci” na szyjce rakiety w postaci wielu napisów Strike. Ich konstrukcja jest podobna do poprzedniej generacji, ale rakiety te mają czystszy i bardziej nowoczesny wygląd.
Ramy są po prostu piękne. Każdy szczegół rakiety jest precyzyjnie wykonany. Nowy slogan tych rakiet to „Create & Control” czyli „Twórz i kontroluj”. W tym pewnym siebie nastawieniu wychodzę na kort pełen oczekiwań na moje pierwsze uderzenia piłki. Ponieważ otrzymałem rakiety z mniejszą rączką nr 2, dodaję jedną zewnętrzną owijkę i biorę się do roboty. Bum, bang, ratata... Eureka, krzyczę! Stary dobry Pure Strike.
W dziedzinie zastosowanych technologii nowe rakiety Babolat Pure Strike 2024 koncentrują się na lepszym wyczuciu, bardziej naturalnym połączeniu między ramieniem a ramą oraz lepszej precyzji. Rakiety są produkowane przy użyciu technologii Control Frame, która łączy dynamiczny kształt eliptyczny z kanciastym kształtem. Sprawdzona koncepcja z poprzednich lat, która dodaje rakiecie stabilności i siły uderzenia. Technologia NF2-tech znana również z rakiet Pure Aero poprawia komfort i dźwięk rakiet.
Technologia tłumiąca SWX Pure Feel występuje tylko w lżejszych modelach Babolat Pure Strike 100 poniżej 300g. To jest logiczne. Ramy wyczynowe i turniejowe dają bardziej surową informację zwrotną, a dodatkowa warstwa materiału tłumiącego zakłóciłaby krystalicznie czystą informację zwrotną.
Gracze na poziomie turniejowym muszą czuć piłkę w całym spektrum wibracji. Wspólną cechą wszystkich modeli jest węższy układ strun FSI Control, który zastąpił poprzedni, szerszy układ FSI Power. Ta zmiana jest moim zdaniem fundamentalna i bardzo korzystna.
Na ten popularny model 300g z główką wielkości 645 cm2 nałożyłem nowy wielowłóknisty naciąg Babolat XAlt 1,30 mm o sile 25/24 kg. Ta struna premium dobrze współpracuje z twardszymi ramami i jest odpowiednia dla juniorów, seniorów i graczy cierpiących na łokieć tenisisty.
Ma również zwiększoną trwałość dzięki dodaniu włókna szklanego i silikonowej powłoki w celu zapewnienia lepszego poślizgu strun i powrotu do pierwotnej pozycji. Z rakietą ten naciąg sprawdza się bardzo dobrze, a większą twardość ramy 68 RA nieco łagodzi.
Rakieta Babolat Pure Strike 100 2024 ma wzór naciągu 16×19, ale ze względu na większe odchylenie skrajnych długich strun od ramy, naciąg jest mocniej zagęszczony do środka głowy. Ten mały trik przyczynia się do imponującej precyzji rakiety, która jest naprawdę niespotykana w segmencie ram 300g z główką 645cm2.
Zmierzyłem wartość swingweight ramy na zaskakująco niskim poziomie 312 kg.cm2. To w połączeniu z wąskim profilem ramy 21-23-21 mm (oba modele) sprawia, że ta rakieta jest niezwykle łatwym w kontroli narzędziem z chirurgiczną precyzją. Rakieta pięknie śmiga w powietrzu dzięki dobrej aerodynamice i ma dobrą bezwładność, przenikalność i stabilność.
Ta rama turniejowa jest jak przejście do nowego wymiaru i muszę powiedzieć, że cieszyłem się grą z nią w 100%.. Celowo wybrałem dla tej rakiety zupełnie inny naciąg — mój obecnie używany Dunlop Explosive Spin 1,25 mm, naciągając ją jednak o 1 kg bardziej miękko do 24/23 kg. Ten naciąg jest jednym z najtwardszych naciągów poliestrowych dostępnych na rynku.
Nie jest okrągły, ale ma sześciokątny kształt. Doskonale podkręca, jest bardzo wytrzymały i przez długi czas utrzymuje stałe napięcie. Trochę się martwiłem, że w połączeniu z wyższą twardością ramy 68 RA ten naciąg będzie wywoływać bóle łokcia, ale tak się nie stało, co jest dużym plusem.
Doświadczeni i turniejowi gracze z pewnością będą zainteresowani tym, jaką wartość swingweight zmierzyłem dla tej wersji. I znowu jest to niezwykła wartość, która zadowoli nawet najbardziej wymagających tenisistów. Z wartością 335 kg.cm 2 nie ma żartów. Jest wielce prawdopodobne, że jest to najwyższa wartość swingweight z jaką się spotkasz w rakiecie 305 g.
Dzięki niesamowitej stabilności ramy będziesz mógł na niej polegać nawet w najbardziej napiętych sytuacjach. Inne korzyści płynące z tak wymagającej rakiety są oczywiste. Przyjrzyjmy się teraz, jak działają w praktyce nowe modele Babolat Pure Strike 100 2024 i Babolat Pure Strike 98 16×19 2024.
Wspólną cechą obu modeli, a także wszystkich rakiet z serii Pure Strike, jest ich prędkość główki rakiety. Aerodynamika tych ram jest niesamowita. Przyspieszenie, jakie można osiągnąć za pomocą tych rakiet, nie ma sobie równych. Ze względu na długą szyję główka rakiety jest umieszczona dalej od uchwytu.
Im dalej głowa znajduje się od ramienia, tym większa bezwładność i większa przenikalność. Gdy tylko wprawisz rakietę w ruch, leci jak szalona. Czasami odnosiłem wrażenie jakby rakieta miała jakiś ukryty napęd.
Twarzami serii Babolat Pure Strike są nadal Dominic Thiem i Cameron Norrie. Thiem jest typowym graczem grającym jedną ręką. Norrie wprawdzie gra oburącz, ale jego technika jest prosta i raczej uderza piłkę niż ją podnosi. Obaj grają agresywny styl tenisa i nie kombinują zbyt wiele.
Bezpośredni i agresywny styl gry w tenisa jest tym, co rakiety lubią najbardziej. Oznacza to, że rakieta świetnie radzi sobie w kierunku poziomym, gdzie ma również największy sweetspot. Może to być sprzeczne z nowoczesnym pionowym podejściem do zamachu, ale właśnie do tego służy linia rakiet Babolat Pure Aero 2023.
Jednym z uderzeń, w których zawsze doskonale sprawdzam stabilność moich rakiet, są slajsy. Nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli mają dobre podcięcie i długość. Model Babolat Pure Strike 100 2024 jest nieco mniej przewidywalny w porównaniu do swojego cięższego brata, ale nadal zapewnia ponadprzeciętne osiągi. Dotyczy to zarówno klasycznych beckhendowych slajsów, jak i forhendowych drajwów, których osobiście używam na przykład podczas returnów bardzo często i bardzo chętnie.
Slajs jest zwykle traktowany jako uderzenie spowalniające, hamulec ratunkowy podczas obrony lub zmieniacz rytmu. Dzięki nowemu Pure Strike możesz używać slajsów jako broni. Chciałem napisać od razu jako broń masowego rażenia, ale jak dotąd inżynierowie z Babolat w trakcie opracowywania jeszcze aż tak daleko nie zaszli.
Jeśli slajs zagrywany tymi rakietami jest po prostu doskonały, musi mieć to zastosowanie również do innych uderzeń wykonywanych z niższą lub boczną rotacją. Nic dziwnego, że modele Pure Strike są tak popularne wśród specjalistów od debla. Styl serwis-wolej działa idealnie. Stabilność i informacja zwrotna są czyste, szybkie, bezkompromisowe.
Rakiety są szybkie w manewrowaniu, dobrze reagują na szybkie piłki i nie czuć w nich żadnych słabych punktów. Ale jednocześnie należy podkreślić, że musisz być dobry w tym co robisz. To nie są samogrające rakiety. Wręcz przeciwnie. Ich stopień trudności również przewyższa konkurencyjne rakiety Potrzebują odpowiedniego wsparcia w ramieniu, doskonałego zamachu i bardzo dobrego wyczucia czasu.
Ściślejszy wzór naciągu we wszystkich wersjach dzięki technologii FSI Control ma jedną małą wadę. Słabszy potencjał do podkręcania. Będziesz musiał sam wprawić piłkę w rotację za pomocą zwinnego nadgarstka. Osobiście nie uważam tego za wadę, ale dla mniej doświadczonych graczy może to być spora przeszkoda.
Zaletą jest zwiększona kontrola i precyzja, co jest ich głównym celem. Rakiety są bardzo dobre do długich, prostych piłek i przyspieszonych uderzeń wzdłuż linii. Jednak z powodu gorszej rotacji znajduje się obszar, w którym rakiety zachowują się trochę dziwnie.
Podczas gdy przyspieszony forehand, slajsy, woleje i podania funkcjonują z tymi rakietami bardzo przekonująco, przy oburęcznym backhandzie czasami nie miałem pojęcia, co się dzieje. Byłem tak zaskoczony długością uderzeń, że wielokrotnie spoglądałem na ramę jak niewierny Tomasz. Piłki mi wylatywały dość wyraźnie w aut i to wielokrotnie. Jednocześnie na rakiecie czułem, że piłka krótko ma kontakt ze strunami i bardzo szybko znika w oddali.
Stopniowo zorientowałem się, że ze względu na słabszy potencjał do nadawania rotacji, struny mają tendencję do szybkiego pozbywania się piłki bez dokładnego wykończenia topspinowego. Musiałem zareagować na tę sytuację, korygując nieco swoją technikę. Drugą rękę, która trzyma rakietę na szyjce, bardziej zaangażowałem w grę i szybko zamknąłem główkę rakiety po uderzeniu piłki. Jak obracanie gnoju widłami.
To prowadzi mnie do istoty serii Babolat Pure Strike. Nie wybacza niczego. Rakiety pożyczyłem jeszcze dwóm innym graczom. Oboje powiedzieli mi to samo: „Są świetne, kiedy nimi dobrze trafiasz, ale te rakiety niewiele wybaczają. W końcu powiedziałem to samo cztery lata temu o trzeciej generacji rakiet i nic się w tej kwestii nie zmieniło wraz z nowymi wersjami. To nie zarzut, wręcz przeciwnie, pochwała! Babolat utrzymuje poprzeczkę trudności i wydajności tych rakiet na bardzo wysokim poziomie.
Wprawdzie może to zagrozić sprzedaży na większą skalę dla masowego odbiorcy na poziomie średniozaawansowanym, ale dla mas są raczej modele Babolat Pure Aero i Babolat Pure Drive. Należy również zauważyć, że w ofercie Babolat Pure Strike 2024 znajdują się również lżejsze wersje Babolat Pure Strike Team 2024 oraz Babolat Pure Strike Lite 2024, które zadowolą nawet słabszych technicznie zawodników, dziewczęta i juniorów.
Nie wiem, czy to tylko placebo, czy prawdziwy stan rzeczy oparty na rzeczywistości, ale rakiety wydają mi się trochę bardziej komfortowe niż poprzednia trzecia generacja. To z pewnością dobra wiadomość zarówno dla młodszych graczy, jak i starszych zawodników, którzy mają już nieco nadwyrężone ramię. W każdym razie rakiet tych nie można uznać za całkowicie komfortowe. I znowu we własnym imieniu powtarzam, że to tylko dobrze.
Zwłaszcza bardziej wymagające wyczynowe modele Babolat Pure Strike 98 16×19, Babolat Pure Strike 98 18×20, nowa wersja Babolat Pure Strike 97 (wcześniej Pure Strike VS) czy zupełnie nowy model Babolat Pure Strike 100 16×20 dają piękną czystą informację zwrotną, która wspomaga wyczucie i połączenie ramienia z rakietą. Nie są wyposażone w technologię SWX Pure Feel, która przecież „usuwa” część informacji rozprzestrzenianych przez wibracje w ramie na rzecz większego komfortu. Mniej znaczy czasem więcej.
Czwarta generacja chirurgicznie precyzyjnych rakiet Babolat Pure Strike 2024 jest sukcesem. Każdy, kto spodziewa się całkowitej zmiany oryginalnej koncepcji po 4,5 roku, prawdopodobnie będzie rozczarowany. Babolat raczej dopracował drobne szczegóły, ale poza tym pozostał wierny oryginalnej koncepcji.
Wizualnie rakiety są piękne i wyglądają jeszcze lepiej na żywo niż na zdjęciach. Po raz kolejny oferuje doskonałe wrażenia z gry, który stawia na wydajność bez większych kompromisów. Są to rakiety, które albo pasują do ciebie od pierwszych uderzeń, albo dadzą ci w kość.
Wersja Babolat Pure Strike 100 2024 zadowoli zaawansowane i doświadczone kobiety, ambitnych juniorów lub średnio zaawansowanych mężczyzn i graczy klubowych dzięki solidnej sile uderzenia, bardzo dobrej precyzji, ponadprzeciętnej stabilności, imponującej szybkości i nieco lepszemu komfortowi. Jest to rakieta przeznaczona do gry ofensywnej i nie sprawdza się w grze defensywnej. Musisz dostarczać jej swojej energii, samo nic nie poleci.
Turniejowa wersja Babolat Pure Strike 98 16×19 jest jeszcze bardziej dominująca we wszystkim. Oznacza to, źr jest mniej więcej dwa razy bardziej wymagająca niż wersja 100, ale jednocześnie odwdzięcz się czystą informacją zwrotną, niespotykaną precyzją , siłą uderzenia, doskonałą stabilnością i wyjątkową zwrotnością. Biorąc pod uwagę jak dużą ma wartość swingweight, rakieta ta porusza się wyjątkowo żwawo.
Dla wymagających graczy klubowych i turniejowych jest to rakieta, która spełnia nawet najbardziej wymagające parametry. Komfort wciąż nie będzie najwyższy, ale to jest właśnie cecha tych rakiet. Jeśli masz dobrą technikę i zdrowe ramię, będziesz dzięki tej rakiecie posyłać prawdziwe pociski.
Babolat swoim konserwatywnym podejściem do innowacji udowadnia, że nie ma potrzeby zmieniać tego, co się sprawdza. Nieco popracowano nad wyczuciem i płynniejszą informacją zwrotną. Właściciele poprzedniej generacji mogą bez obaw przejść na nową wersję, ponieważ to co dobre (wydajność) nie zmieniło się na gorsze, a to co złe (komfort) nieznacznie się poprawiło. Więcej do szczęścia chyba nie potrzebujemy.
Autor: Michal Bayerl