Jak wybrać łyżwy hokejowe


9 minuty czytania

Nie wiesz jak wybrać odpowiednie łyżwy hokejowe? Doradzimy Ci, niezależnie od tego, czy wybierasz się na staw z przyjaciółmi, grasz w amatorskiej lidze miejskiej, czy grasz na ekstraligowych arenach.

Na który parametr zwracać uwagę przy wyborze łyżew hokejowych?

Aby wybrać odpowiednie łyżwy hokejowe, należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Zadaj sobie pytanie:

  • Do czego chcę używać łyżew?
  • Jak dobrze potrafię jeździć na łyżwach?
  • Jak często będę chodzić na lodowisko lub grać w hokeja?

Jeśli udzieliłeś odpowiedzi, powinieneś wiedzieć, że pomiędzy poszczególnymi markami i liniami modeli występują duże różnice. Wszystko zależy od kroju łyżwy, zastosowanych materiałów, technologii wykonania, a także ceny.

Im wyższą linię modelową wybierzesz, tym mocniejszy będzie but, z lepszym wzmocnieniem, nowszą technologią i wyższej jakości materiałami i ostrzami. Wszystkie komponenty razem tworzą kompozycję o większej wytrzymałości, pozwalającą na użycie ich w hokeju na wyższym poziomie.

Wybór łyżew według rozmiaru

Łyżwy dzielimy według kilku parametrów. Podstawowym podziałem jest podział ze względu na wiek i rozmiar łyżew.

RADA: Masz buty jak kajaki i wymienione rozmiary nie są wystarczające? Model Bauer Supreme M4 jest dostępny aż do rozmiaru 51 (EU) więc to rozwiąże ten problem.

Zwróć uwagę również na szerokość łyżwy

Kolejny podział dotyczy szerokości łyżew. Szerokość łyżew hokejowych zależy od szerokości przedniej części buta. Możesz więc wybrać między szerokością D (normalna szerokość) i szerokością EE (szerszy wariant). Wariant EE jest o około 2-2,5 mm szerszy niż standardowa szerokość D. Podstawowe modele są dostępne tylko w szerokości R (Regular). Ta szerokość jest nieco szersza, ale w przybliżeniu odpowiada szerokości D. Szerokość EE jest najpopularniejszym wariantem.

W przypadku łyżew TOP Bauer i CCM od niedawna stosuje się podział szerokości łyżew według kształtu stopy.

Szerokość i fit łyżew

Wybór fitu czyli szerokości łyżew Bauer i CCM

Szerokość łyżew wyższych linii Bauer a CCM oznacza się tzw. fitem. Masz 3 opcje wyboru ftu, odzwierciedlające różne szerokości i wysokości stopy. Bauer stosuje oznaczenia Fit 1, 2, 3. CCM Tapered, Regular i Wide.

Wybór łyżew według stylu jazdy

Nie wszystkie łyżwy muszą pasować do Twojego stylu jazdy. Dlatego też należy zwracać również uwagę na to, z jaką intensywnością jazdy poradzą sobie nasze wymarzone łyżwy. Masz szybkie nogi, lubisz jazdę siłową lub chcesz mieć wszystko pod kontrolą? Odpowiedni wybór linii modelowej dopasowanej do stylu jazdy.

Krój łyżew Bauer i CCM

Syzbkość
Maksymalna szybkość i przyspieszenie.

Siła
Długie odepchnięcia z szerokimi łukami.

Częstotliwość
Skręty, hamowanie, ruszanie, zmiany kierunku.

 

Agresywny styl

Dznamiczny styl jazdy na łyżwach oznacza dynamiczne prrzyśpieszenia, skręty, hamowania, starty i nagłe zmiany kierunku.

Wybieraj modele Bauer Vapor, CCM JetSpeed, GRAF Ultra, GRAF PK.

Styl siłowy

Siłowy styl jazdy na łyżwach charakteryzuje się długimi odepchnięciami, szerokimi łukami i jednocześnie większą stabilnością.

Wybieraj modele Bauer Supreme, CCM Tacks, True Catalyst.

Styl uniwersalny

Uniwersalny styl jazdy na łyżwach to połączenie obu powyższych. Są to łyżwy o głębszym kroju, które są uzupełnione najnowszą technologią

Wybieraj modele Bauer X, CCM Ribcor, GRAF Supra.

Wybór łyżew według stopnia zaawansowania

Możesz także łatwo wybrać łyżwy według poziomu umiejętności jazdy na łyżwach i gry w hokeja.

Rekreacyjny łyżwiarz lub hokeista

Łyżwy dla hokeistów rekreacyjnych cechuje wygodna wewnętrzna wyściółka i niska sztywność. Cechy te spełniają wymagania graczy rekreacyjnych w zakresie komfortu i wygody. Wadą jest mniejsza ochrona stóp i kostek przed uderzeniem krążkiem lub uderzeniem kijem.

Największą zaletą rekreacyjnych łyżew hokejowych jest bardzo niski koszt zakupu i łatwa dostępność.

  • Niska cena zakupu
  • Komfort jak w trampkach
  • Niski poziom ochrony

Zamierzasz wybrać się ze znajomymi na publiczne lodowisko, zamarznięty staw lub zagrać w bezkontaktowego hokeja? W takim razie te łyżwyi są oczywistym wyborem.

Wybierz łyżwy rekreacyjne »

Zapalony amator

Większą ochronę i komfort zapewniają lepsze rozwiązania technologiczne niż w łyżwach rekreacyjnych. Główną różnicą w porównaniu do łyżew rekreacyjnych jest większa sztywność konstrukcji, która zapewnia ochronę i wsparcie dla gracza. Łyżwy będą wtedy lepiej przekazywać energię ze stóp gracza na powierzchnię lodu, ułatwiając jazdę.

Łyżwy dla zapalonych amatorów znajdą zastosowanie przede wszystkim wśród hokeistów, którzy na lodowisku bywają około dwa razy w tygodniu. Wraz z łyżwami półprofesjonalnymi, ta kategoria łyżew jest najpopularniejszym segmentem wśród entuzjastów hokeja.

  • Większa sztywność konstrukcyjna
  • Lepszy transfer energii z nóg na łyżwy
  • Podstawowa ochrona przed strzałami

Szukasz łyżew, które nie tylko zapewnią komfort, ale także podstawową ochronę i wytrzymają większe obciążenia treningowe i meczowe? A jednocześnie nie chcesz inwestować zawrotnej kwoty? W takim razie znalazłeś właściwy model.

Wybierz łyżwy amatorskie »

Półprofesjonalista

Półprofesjonalne modele łyżew charakteryzują się naprawdę zaawansowanymi technologiami, które mają także profesjonalne modele, ale nadal są w bardzo rozsądnej cenie.

Większa sztywność, materiał z domieszką włókna węglowego, perforowane podeszwy, wzmocnione języki, symetrycznie ukształtowana wyściółka z odprowadzaniem potu i inne specjalne funkcje, na które można sobie pozwolić, biorąc pod uwagę cenę.

  • Doskonałe wzmocnienie, wraz z językiem
  • Najlepsza technologia
  • Podszewka odprowadzająca pot dla zapewnienia komfortu
  • Wyższa cena

Półprofesjonalne łyżwy są idealnym wyborem dla graczy, którzy chodzą na lodowisko 3×-4× w tygodniu i są w regularnym procesie meczowym.

Wybierz półprofesjonalne łyżwy »

Profesjonalny wybór

Najnowsze technologie połączone z najnowocześniejszymi materiałami i rozwiązaniami. Łyżwy są niezwykle sztywne i twarde. Zapewniona ochrona jest zatem na najwyższym możliwym poziomie w połączeniu z komfortem stóp.

Funkcjonalne materiały odprowadzające wilgoć, miękka wyściółka nawet wokół kołnierza łyżwy, pianki z pamięcią o różnej gęstości w zależności od miejsca obciążenia, specjalna wyściółka zapewniająca 100% wsparcie dla transferu energii, zwykle jednoczęściowe lekkie szkielety - to już jest coś.

  • Maksymalna możliwa ochrona
  • Maksymalna sztywność i twardość łyżew
  • Najlepsze i najnowsze technologie
  • Pianka z pamięcią kształtu według miejsca obciążenia
  • Lekki jednoczęściowy szkielet
  • Wysoka cena

Pojawiasz się na lodowisku 5×-7× w tygodniu lub nawet codziennie z regularnym terminarzem meczów? Postaw więc na jakość i zainwestuj w najlepsze łyżwy na rynku, pomimo wyższych kosztów zakupu.

Wybierz profesjonalne łyżwy »

Formowanie łyżew

Możliwość termoformowania łyżew w piecu na gorące powietrze jest coraz bardziej popularną technologią i procesem produkcyjnym.

Z reguły nie jest konieczne termoformowanie łyżew. Prawie wszystkie łyżwy mogą dostosować się do stopy tylko dzięki ciepłu ciała. Wewnętrzna wyściółka rozluźnia się i dopasowuje do kształtu stopy. Łyżwy zaleca się termoformować nie więcej niż 3 razy.

W parametrach wszystkich łyżew na naszej stronie internetowej można sprawdzić, czy łyżwy mogą być termoformowane, czy nie. Jeśli jednak nie masz pewności, skontaktuj się z naszymi ekspertami za pośrednictwem naszej infolinii.

Integralną częścią łyżew są akcesoria. Zadbaj o swoje ostrza za pomocą ochraniaczy na łyżwy, naostrz je samodzielnie za pomocą wysokiej jakości ostrzałki lub po prostu ożyw swoje łyżwy nowymi sznurowadłami.

Ostrzenie łyżew

Dla większości modeli wysokiej jakości oferujemy usługę ostrzenia łyżew. Dodaj usługę ostrzenia na karcie produktu przed lub w koszyku, a łyżwy dostaniesz gotowe do gry lub treningu. Nie musisz więc stresować się szukaniem miejsca gdzie można zlecić ostrzenie.

Profilowanie łyżew

Ostrza łyżew hokejowych można dostosować do Twojego stylu jazdy. W ostrzu wykonany zostaje rowek, który poprawia właściwości łyżwy w zakresie mocy lub prędkości. Daje to przewagę nad przeciwnikiem i ułatwia jazdę.

Jakie rodzaje profili oferujemy

Na ostrzałce Bauer ProSharp wyprofilujemy rowek ostrzy łyżew. Do wyboru są dwa typy profili - Quad a Zuperior.

  • Profil Quad - wybierz profil Quad, jeśli preferujesz jazdę siłową, wykonujesz szybkie zmiany kierunku i potrzebujesz ekspresowych startów. Jest popularny wśród obrońców lub wyższych i silniejszych graczy.
  • Profil Zuperior - wybierz profil Zuperior, jeśli jesteś typem szybkiego gracza i potrzebujesz większej zwinności. Profil zapewnia lekkie pochylenie i pozwala na bardziej agresywny styl jazdy. Jest bardziej popularny wśród napastników i mniejszych zawodników.

Przeczytaj więcej o profilowaniu ostrzy.