Pokażemy ci korzyści płynące z gry w zimnych i mokrych warunkach. Damy ci kilka wskazówek, które możesz wykorzystać podczas treningu, aby poprawić poziom swojej gry w padla.
Dobra wiadomość – w padla można grać nawet zimą. Chłodniejsza pogoda może stanowić pewne wyzwanie, ale nie musi oznaczać końca sezonu padla. Z odpowiednim przygotowaniem i sprzętem, gra w padla zimą może być takim samym doświadczeniem jak latem.
Iść pograć w padla, gdy na zewnątrz psia pogoda, czy zostać w domu?
Istnieją również hale z kortami do padla, i wtedy nie musisz zastanawiać się, czy iść na padla. Prawdopodobnie jesteś już spakowany.
Jednak większość kortów znajduje się na zewnątrz, a ryzyko złej pogody wzrasta, szczególnie zimą. Nie każdy chce wychodzić na zewnątrz w deszczu, śniegu lub zimnie. Jeśli jednak padel wszedł ci w krew, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W padla można grać praktycznie zawsze. Chyba że zarządca kortu będzie miał coś przeciw temu.
Czy można grać w padla na śniegu?
Gra na śniegu jest możliwa, ale może być bardzo trudna. Zależy to od warstwy pokrywy śnieżnej. Jeśli to możliwe, postaraj się przed rozpoczęciem gry odśnieżyć kort do padla.
Zaśnieżony kort może być śliski i wpływać na odbicie piłki. Pamiętaj, aby przynieść nowe piłki do padla, aby były dobrze widoczne. Zachowaj ostrożność przy szybkich ruchach.
Czy mogę grać w padla w deszczu?
Gra w padla na zewnętrznym korcie w czasie deszczu jest czymś zwyczajnym, ale powinieneś zastanowić się przed rozpoczęciem gry, czy kort nie jest zbyt nasiąknięty i czy nie jest to niebezpieczne. Zazwyczaj w odpowiedzi na to pytanie pomaga zarządca kortu.
Bardzo nasiąknięty kort może zepsuć całą grę, ponieważ piłki nie będą się odbijać. Ale jeśli to tylko mżawka, to śmiało - tylko uważaj na poślizgi i ślizganie się piłki po szkle.
Jak grać w padla na wietrze?
Gra w padla nawet przy wietrznej pogodzie również nie jest niczym niezwykłym. Gra na wietrze jest wyzwaniem, ale przy odpowiednim nastawieniu i podejściu może przekształcić się w dobry trening określonych technik.
Na co zwrócić uwagę podczas gry na wietrze? Zagrywaj piłki niżej nad siatką, aby lepiej radzić sobie z trajektorią lotu piłki.
Wskazówki dotyczące gry w padla zimą
Uprawianie sportów zimą bez wątpienia różni się od sportów latem tym, że prawdopodobnie będziesz musiał założyć na siebie więcej ubrań. Nie jest to jednak jedyna różnica. Może zaskoczy Cię to, że gra w padla zimą może nawet przynieść pewne korzyści, które docenisz w głównym sezonie.
Dobrze się rozgrzej
W chłodniejsze dni ważne jest, aby poświęcić więcej czasu na dokładną rozgrzewkę. Zimne mięśnie są bardziej podatne na kontuzje, więc wykonuj dynamiczne ćwiczenia, które zwiększają przepływ krwi.
Typową zimową kontuzją spowodowaną brakiem rozgrzewki jest naciągnięcie lub naderwanie mięśnia uda podczas pierwszego mocnego startu. Staraj się rozciągać i rozciągać przez co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem gry.
Odpowiednie ubrania
Nosić wiele warstw odzieży, aby utrzymać ciepło ciała. Wybierz warstwę podstawową, która odprowadza pot na powierzchnię, dzięki czemu nie dociera on do skóry, oraz wodoodporną warstwę zewnętrzną, która chroni przed wiatrem i opadami.
Zwłaszcza w temperaturach około zera, sprawdzi się odzież termiczna. Gdy zaczniesz się ruszać i rozgrzejesz się, nawet nie poczujesz, że na zewnątrz jest zimno.
Zawsze lepiej jest mieć więcej warstw, ponieważ jeśli zrobi się zbyt ciepło, zawsze można zdjąć jakąś warstwę. W zimie możesz założyć też rękawiczki, przynajmniej na dłoni, którą nie grasz.
Jakie są zalety gry w padla zimą?
Zimą piłka również traci przyczepność do rakiety. Trudniej jest więc osiągnąć większą rotację piłki. Skup się więc bardziej na technice.
Zima to dobry czas na trening woleja, bandei i vibory. Lepiej skupić się na tych technicznych uderzeniach. Dzięki temu zimą poprawisz swoją grę przy siatce, zwłaszcza znad głowy. Nie ma sensu grać techniką z odbiciami od szyby, ponieważ piłka nie odbija się dobrze.
Autor: Jaroslav Vondrášek