Jak rośnie mięsień? Musisz to wiedzieć zanim zaczniesz ćwiczyć


4 minuty czytania

Mięśnie, część każdego z nas, bez której dosłownie nie moglibyśmy się obejść. Pracujemy dla nich długie godziny na siłowni, ale jak rosną mięśnie i jak przebiega cały proces? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Siła i mięśnie. Jest to coś, co fascynuje ludzi od tysięcy lat. I przyznaj się – Ciebie pewnie też. Niezależnie od tego, czy bardziej zależy Ci na wydajności, czy na efektach wizualnych, mięśnie i siła po prostu przyciągają. Oczywiście, każdy może mieć nieco inne zdanie na ten temat, ale jedno jest pewne: jeśli chcesz poruszać się lepiej, być zdrowszym, silniejszym lub poprawić swoją kondycję, nie zrobisz tego bez mięśni. Hipertrofia - czyli wzrost mięśni - jest po prostu częścią tej drogi. Czy tego chcesz, czy nie.

Hiperotrofia jest kluczowym składnikiem wzrostu

Czy budowanie mięśni to nauka? To zależy od tego, kogo zapytasz. Dla niektórych to bułka z masłem, dla innych zagadka nie z tego świata. Prawda jest taka, że wiele rzeczy ma na to wpływ – a my je teraz odkrywamy.

Jak właściwie rośnie mięsień?

 Wyobraź to sobie w ten sposób - kiedy wywierasz duży nacisk na mięśnie podczas treningu, dochodzi do niewielkiego „uszkodzenia" włókien mięśniowych. Ciało reaguje naprawą, a komórki satelitarne podejmują działania, sprawiając, że mięśnie stają się silniejsze, grubsze, a czasem nawet większe. Nazywa się to hipertrofią. 

 Ale uwaga - wzrost nie następuje podczas ćwiczeń, a jedynie podczas regeneracji. Kiedy synteza białek w mięśniach jest wyższa niż ich rozpad, osiągasz swój cel. Jeśli więc trenujesz jak szalony, ale nie śpisz, nie jesz i nie odpoczywasz, twoje ciało nie ma szans na naprawę mięśni i budowę nowych. Ważna jest również dieta bogata w białko, z którego korzystają mięśnie. Tutaj możesz przeczytać artykuł na temat białka (czym jest i jak je pozyskiwać).




Co wywołuje wzrost mięśni?

Wzrost mięśni nie zależy tylko od podnoszenia ciężarów. Musisz zaburzyć równowagę w organizmie - zwaną homeostazą - i zmusić mięśnie do przystosowania się do zwiększonego obciążenia. Dzieje się to na trzy główne sposoby:

Mechanizm nr 1: Naprężenia mechaniczne

Chcesz rosnąć? Musisz więc dać swoim mięśniom coś, do czego nie są przyzwyczajone.Większe ciężary, wolniejszy ruch, większy zasięg - wszystko to zwiększa napięcie, a to wyzwala wzrost. Ale nie chodzi tylko o to, ile podniesiesz. Kulturyści nie zawsze są silniejsi od ciężarowców, ale wiedzą, jak obciążać mięśnie, aby rosły. Więc tak - siła jest ważna, ale duże mięśnie nie oznaczają automatycznie dużych ciężarów. Kluczem jest to, w jaki sposób obciążasz mięsień i czego od niego oczekujesz podczas treningu. 

Ćwiczenia są podstawą zdrowego ciała i ducha

Mechanizm nr 2: Uszkodzenie mięśni

 Znasz to – trening skończony, a następnego dnia wszystko boli. To znak, że doszło do niewielkiego urazu mięśni. Organizm reaguje poprzez aktywację procesów zapalnych i odpornościowych, które uruchamiają procesy naprawcze, a tym samym wzrost. Ale uwaga - ból nie jest celem. Dobrze jest trochę odczuwać trening, ale jeśli ledwo możesz chodzić, być może przesadziłeś. Celem jest stymulacja, a nie likwidacja. Szczególnie skuteczne są ćwiczenia, w których mięsień jest rozciągany pod napięciem - na przykład przysiady, martwy ciąg, wypady lub podciągnięcia.

Mechanizm nr 3: Stres metaboliczny („pompa")

 Pali, puchnie, kłuje - to pompa. Podczas niego krew gromadzi się w mięśniach, brakuje tlenu i pojawia się kwas mlekowy. Wszystko to otwiera kolejną ścieżkę wzrostu – tzw. hipertrofię sarkoplazmatyczną. Nie zawsze sprawi, że będziesz silniejszy, ale wizualnie mięśnie będą rosły. Działa to świetnie zwłaszcza w przypadku ćwiczeń ze stałym napięciem i dużym zakresem - najlepiej z powolną fazą ekscentryczną. Dzięki temu krew pozostanie w mięśniu, co jeszcze bardziej go obciąży. Idealne do tego celu są ćwiczenia izolacyjne - ćwiczenia nóg, wyciskanie nogami, wyciskanie na siedząco, ćwiczenia z wyciągiem lub ćwiczenia izometryczne




Co dalej?

Śledź nasze media społecznościowe i blog, aby zyskać więcej wskazówek dotyczących fitnessu i odżywiania. Co dwa tygodnie publikujemy nowy artykuł.

Starsze artykuły