Jak wymienić złamaną łopatkę kija hokejowego


2 minuty czytania

Pęknięta łopatka nie jest powodem do wymiany całego kija. Zazwyczaj w przypadku amatorskich kijów hokejowych wystarczy wymienić łopatkę. Wyjątkowym przypadkiem są kije hokejowe wykonane z jednego kawałka kompozytu lub z drewna.

Przed wymianą łopatki ważne jest, aby mieć na uwadze, że po wymianie złamanej łopatki zmieni się charakterystyka i zachowanie kija hokejowego. Środek ciężkości i waga kija zmienią się, a zmiana ta będzie miała wpływ na strzał i kontrolę krążka.

Instrukcje dotyczące wymiany łopatki

Odetnij złamany kij kompozytowy piłą o drobnych zębach w miejscu, gdzie kończy się szyjka, a zaczyna trzon kija. Wykonaj cięcie możliwie prostopadle. Wyczyść wszelkie zadziory za pomocą pilnika do żelaza. Jeśli posiadasz kij hokejowy z wymienną łopatką, wyciągnij złamaną łopatkę za pomocą śruby, która wkręca się w pozostałą część ostrza w trzonku. Można to zrobić z łatwością po dokładnym podgrzaniu opalarką za pomocą szczypiec.

Obecnie wszystkie łopatki mają standardowy rozmiar, który pasuje do większości kijów hokejowych. Wyjątkiem są łopatki z węższymi szyjkami. Jeśli użyłeś pilnika do przycięcia szyjki lub nie ma na niej wystarczającej ilości kleju, uzupełnij go za pomocą pistoletu do klejenia na gorąco.

Użyj opalarki, aby podgrzać jednocześnie szyjkę łopatki i koniec trzonka kija hokejowego. Podgrzewaj, aż klej stanie się plastyczny, a następnie powoli wsuń łopatkę w trzonek. Pozostaw do ostygnięcia na co najmniej godzinę i odetnij nadmiar kleju nożem. Miejsce łączenia możesz zakryć taśmą samoprzylepną.

Nigdy nie używaj otwartego ognia do podgrzewania. Nastąpiłoby nieodwracalne uszkodzenie łopatki i struktury kija hokejowego.