Korty do padla: Gdzie możesz grać i czym różnią się nawierzchnie


3 minuty czytania

Nie wszystkie korty do padla są takie same. Odkryj różnicę między nawierzchniami i konstrukcjami kortów i zagłęb się nieco w świat padla.

W padel można grać na różnych kortach, które różnią się głównie nawierzchnią. Możesz również spotkać się z różnymi typami powierzchni do odbijania lub rozmiary kortów. Razem z nami przebiegnij się po miejscach, gdzie możesz wypróbować tę coraz popularniejszą grę.

Nawierzchnia kortu do padla

Podział kortów do padla:

Według rozmiaru boiska i liczby graczy

Kiedy mówi się o grze w padla, większość osób wyobraża sobie boisko dla czterech graczy. Jest to oficjalny rozmiar kortu do padla i ma 20 metrów długości i 10 metrów szerokości. W niektórych krajach można już znaleźć korty do gry pojedynczej, które są o 4 metry węższe.

1. Klasyczny kort do gry podwójnej

Klasyczny kort do padla o wymiarach 20 × 10 metrów. To oficjalny kort do gry podwójnej.

2. Kort do gry pojedynczej

W niektórych krajach istnieją również korty do gry pojedynczej. Jedyną różnicą w porównaniu do tradycyjnego kortu jest szerokość, kort do gry pojedynczej jest o 4 metry węższy.

Na nawierzchni beton lub dywan

Wolisz dywan czy beton? Beton jest pierwotnym i jednym z najtańszych podłoży. Jest twardy, wytrzymały, ale też dość niebezpieczny. Z tego powodu w ostatnich latach zastępuje się ją sztuczną trawą czyli dywanem. Granie na sztucznej trawie jest znacznie przyjemniejszym przeżyciem.

1. Nawierzchnia betonowa

Nawierzchnia betonowa jest jedną z pierwszych używanych na kortach do padla, obecnie nie jest stosowana zbyt często. Charakteryzuje się twardością, wytrzymałością, ale także wyższym ryzykiem urazów.

2. Sztuczna trawa

Sztuczna trawa lub dywan to najczęściej spotykana nawierzchnia w padlu. Zastąpiła ona beton ze względu na lepsze właściwości podczas gry, przewidywalność odbicia, komfort i bezpieczeństwo. Dzieli się je na kolejne typy, które wpływają na dynamikę gry.

Wyróżniamy:

  • Monofilament: Na powierzchnię kortu nakładana jest wysoka warstwa piasku kwarcowego, na której można robić poślizgi.
  • Teksturowana nawierzchnia: Oficjalny typ nawierzchni na World Padel Tour. Piasek jest ukryty na spodzie wykładziny. Nawierzchnia nie ślizga się, co pozwala na szybszy start do piłki.

Mecz w padla

Konstrukcja powierzchni do odbijania

Podczas gdy w przeszłości powszechne było posyłanie piłek w betonowe lub ceglane ściany, obecnie prawie nie spotyka się już tego wariantu. Pojawiło się szkło i wszystko się zmieniło. Nie tylko gra na takim korcie jest przyjemniejsza i nie znajdujesz się pomiędzy czterema betonowymi ścianami, ale także szklane powierzchnie odbijające zapewniają przyjemniejsze i łatwiejsze do przewidzenia odbicie.

1. Cegła/beton

Betonowy kort do padla otoczony ceglanymi lub betonowymi ścianami. W przeszłości takie korty były często używane przez graczy z rakietami do padla, ale w ostatnich latach szkło stało się bardziej popularne.

2. Szkło

Obecnie najpopularniejszy kort. Szklane ściany wyglądają dobrze, a jednocześnie zapewniają graczowi wygodne odbijanie piłki. 

Korty szklane dzielą się dalej na 3 kategorie:

  • Szkło ze słupkami: Taki kort ma szklane ściany, które są oddzielone i otoczone stalowymi słupkami. Grubość szkła zazwyczaj wynosi 10 mm
  • Kort pół-panoramiczny: Ten typ kortu ma przeszklony tył kortu bez słupów, natomiast narożnik kortu jest nadal wzmocniony słupkami. Zazwyczaj grubość szkła wynosi 12 mm.
  • Kort w pełni panoramiczny: Kort ten nie ma ani jednego słupka w swojej szklanej konstrukcji, dzięki czemu jest w pełni panoramiczny. Można się z nimi spotkać zarówno na World Padel Tour, jak i w klubach. Grubość szkła wynosi 12 mm.

Starsze artykuły